Primul portal de promovare a artei si culturii în Moldova

Filarmonica Naţională


Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici” - Agenda concertelor pentru luna mai 2017

3 mai 2017, ora 14:00 /Sala Mică/

Festivalul Naţional de Interpretare Corală "Gavriil Muzicescu" - ediţia a V-a

170 de ani de la naşterea compozitorului! Evoluarea formaţiilor corale de copii din instituţii de învăţământ artistic din Republica Moldova

Intrare liberă!

 

3 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Trei seri cu Alexaned Paley

Recital de pian la patru mâini

În program:

A. Vivaldi – „Anotimpurile”, aranjament pentru pian la patru mâini de Alceo Toni

G. Rossini – „Bărbierul din Sevilla”, aranjament pentru pian la patru mâini de Arnold Schoenberg

Soliști:

Alexander Paley, pian (SUA)

Peiwen Chen, pian (SUA)

Prezintă – Dumitrița Nicu

 

4 mai 2017, ora 14:00 /Sala Mică/

Festivalul Naţional de Interpretare Corală "Gavriil Muzicescu" - ediţia a V-a

170 de ani de la naşterea compozitorului!

Evoluarea formaţiilor corale de tineret din instituţii de învăţământ artistic din Republica Moldova

Intrare liberă!

 

5 mai 2017, ora 13:00 /Sala Mică/

Festivalul Naţional de Interpretare Corală "Gavriil Muzicescu" - ediţia a V-a

170 de ani de la naşterea compozitorului!

Lecţie de măiestrie, susţinută de Evghenii Savciuc, director artistic şi prim dirijor al Capelei Corale Academice Naţionale "Dumka", şef catedră Dirijare şi conducător artistic al Corului Academiei Naţionale de Muzică "P.I.Ceaikovski" din kiev, Artist al Poporului (Ucraina)

 

5 mai 2017, ora 18:30 /Sala Mică/

Concert de Paști „Hristos a înviat”

Susținut de ansamblul coral – instrumental „Udo Karl Otto Meyer”

Dirijor OLEG CONSTANTINOV

În program:

creații corale de J. S. Bach, W.A. Mozart, J. Haydn, Fr. Schubert, S. Rachmaninov, P. Chaikovsky, M.Vulpius, I. Antognini, O. di Lasso

Intrare liberă!

 

5 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Concert simfonic

În program:

Vladimir Ciolac – Poem festiv Fr. Liszt – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1, Mi bemol Major Fr. Liszt – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2, La major Carl Czerny – Concert pt. pian la 4 maini, op. 153

Soliști:

Alexander Paley, pian (SUA)

Peiwen Chen, pian (SUA)

Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”

Prim dirijor și director artistic – Mihai Agafița, Artist al Poporului

Prezintă – Dumitrița Nicu

 

7 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Gala Concursului „Mihail Jora”

Soliști și program:

Stefan-Gabriel Luta (vioara): H. Wieniawski - Scherzzo-tarantella (la pian Margareta Cuciuc)

Vladislav Cojocaru (bas): G. Verdi - Aria lui Fiesco din opera Simon Boccanegra si

М. Глинка - сомнение (la pian Margareta Cuciuc)

Gloria Tronel: J. Offenbach – Aria Papusii din Povestirile lui Hoffman

George Virban: C. Gounod – „Ah, leve-toi soleil” din Romeo si Julieta

Dimitri Malignan: S. Prokofiev – Extrase din Sase piese dupa „Cenusareasa”

Gloria Tronel: T. Rogalski – Salcia

Dimitri Malignan: D. Lipatti – Preludiu si doua Nocturne

George Virban: S. Pautza – Din vise dragi poeme

Gloria Tronel: L. Delibes – Aria Clopoteilor din Lakme

George Virban: P. Sorozabal - No puede ser

Gloria Tronel & George Virban: E. de Curtis – Non ti scordar di me

 

8 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mică/

ARMONII DE PRIMAVARĂ

Orchestra de cameră a Liceului "C.Porumbescu", dirijor Valeriu Patic

În program: creații ale compozitorilor A.Vivaldi, In.Vanhal, T.Vitali, I.S.Bach, W.A.Mozart, K.Karaev

Soliști: Mihai Mangir (vioară), Victorița Dorin (vioară), Ștefan Gabriel Luță (vioară), Irina Vizir (viola)

K.M.Weber – Cvintet pentru clarinet și corzi în B-dur, Menuet si Rondo

Componența: Victorița Coman (vioară), Anastasia Pasat (vioară), Cristi Ciolacu (clarinet), Andrei Cigulea (violă), O.Lozovan (violoncel)

Orchestra de muzică populară " Mugurașii", dirijor Vasile Panaite

În program: suite și melodii lăutărești

Soliști: Adriana Babin (nai) Albert Baciu (trompetă), Daniel Sandu (vioară), Irina Grecu (voce), Mihai Vioară (clarinet), Cristi Chislea (acordeon), Dan Bruma (vioară)

Intrare liberă!

 

9 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Concert de ziua Europei

De la Rococo la Tango

Gaudeamus Quartet și invitatul special – Bogdan Mihăilescu (chitară)

În program:

Luigi Boccherini – Cvintetul VI în Sol Major

Claude Gagnon – Sepia

Maximo Diego Pujol – Suita Buenos Aires (Pompeya, Palermo, San Telmo, Microcentro)

Astor Piazzola – Chiquillin de Bachin (arr. Gregory Pino)

Fernando Carlos Tavolaro – Milonga nr. 4

Juan Carlos Cobian – Nostalgias (arr. Gregory Pino)

Fernando Carlos Tavolaro – Milonga nr. 5

Giorgio Tortora - Destino

Intrare liberă!

 

9 mai 2017, ora 13:00 /Sala Mică/

CONCERT TRADIȚIONAL

susținut de Fanfara „Vasile Velicico” a liceului Republican de Muzică „Serghei Rahmaninov”

Intrare liberă!

 

10 mai 2017, ora 13:00 şi 14:30 /Sala Mare/

Concert pentru elevi

De Ziua Europei

În program:

capodopere ale muzicii clasice europene

Soliști:

Denis Rîșcovoi (violoncel)

Andrea Tican (Romania)

Ana Oboroc (vioară)

Radu Rățoi (acordeon)

Cezar Bordian (nai)

Ansamblul Волшебные флейты (Tiraspol)

Ansamblurile de dans :

Soarele, Versia, CrisSryle (ARTICO)

Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale

Dirijori:

Robert Gutter (România - SUA)

Grigorii Moseico (Tiraspol)

Autor de poiect și prezentator – Irina Martîniuc, Maestru în Artă

 

10 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mică/

RECITAL DE ACORDEON susținut de câștigătorul "Trophee Mondial" și "Coupe Mondiale" (2016) –

RADU RĂȚOI (profesor - Sergiu Mîrzac) În program:

I.S.Bach, E.Podgaits, O.Schmidt, J.Hellmesberger, F.Marocco, R. Galliano La pian: Marina Moraru, Diana Voronețcaia INTRARE LIBERĂ!!!

 

11 mai 2017, ora 18:30 /Sala Mare/

Spectacol – portret al Dinastiei Goncear

„Codrul, Neamul și Izvorul”

Silvia Goncear, Călin Corai, Raisa Bîrnaz, frații Constanța și Olimpiu Goncear,

Igor Goncear, Radu Goncear, Victoria Goncear, Maria Pșeneac, Nica Dudca,

Andreea Tican, Silviu și Constanța Palitu

Ansamblul „Trifoiaș” și ansamblul „Codrencele”;

Ansamblul „Plai Moldovenesc”

Invitați: Vasile Iovu (nai), Gavriil Gronic (trompetă), Anatol Nunu (trompetă), Vasile Rusu (acordeon),

Surorile Osoianu, Dinastia Văluță și Ana Cebotari (România)

Orchestra de muzică populară FOLCLOR, Director artistic și prim dirijor – Petre Neamțu

 

12 mai 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Concert pentru tineret

De Ziua Europei

În program:

capodopere ale muzicii clasice europene.

Soliști:

Tatiana Costiuc (soprano), Maestru în Artă

Serghei Pilipețchi (tenor)

Denis Rîșcovoi (violoncel)

Ana Oboroc (vioară)

Radu Rățoi (acordeon)

Ivan Brînzari (flaut), Tiraspol

Mîtcu Lotana (vioară), Bender

Ansamblul Волшебные флейты (Tiraspol)

Ansamblurile de dans:

Soarele, Versia, CrisSryle (ARTICO)

Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale

Capela Corală Academică «Doina»,

director artistic și prim-dirijor Ilona Stepan, Artistă Emerită

Dirijori:

Robert Gutter (Romania -SUA)

Grigorii Moseico (Tiraspol)

Autor de poiect și prezentator – Irina Martîniuc, Maestru în Artă

Intrare liberă!

 

14 mai 2017, ora 11:00 /Sala Mare/

Spectacolul pentru copii

Космическое Шоу

 

14 mai 2017, ora 19:00 /Sala Mare/

Concert – tribut

100 de ani de legendă – Ella Fitzgerald – Queen of Jazz

 

 

*** Biletele pot fi achiziţionate online pe www.fest.md şi la casa de bilete a Filarmonicii Naţionale. Pentru informaţii suplimentare, accesaţi www.filarmonica.md;

Telefon casa de bilete : 022-222-734

Manager Comunicare și Relații Publice – Dumitrița Nicu

Telefon – 069301449 Email – dumitrita.nicu@yahoo.com

Partenerii nostri: