Articole noi
4 noiembrie 2016, ora 18:00 /Sala Mare/
Concert simfonic
În cadrul proiectului ARC muzical-istoric
Boris Dubosarschi – Concertul pentru pian și orchestră
Solistă – Natalia Botnariuc, pian (Republica Moldova)
Arcadie Luxemburg – Concertul nr.1 pentru pian și orchestră
Solistă – Elise Bachour (Franta)
Valeriu Poleacov – Concertul pentru pian și orchestră
Solistă – Tchie Gorny-Machida (Japonia)
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”
Dirijor – Mihail Secichin
5 noiembrie 2016, ora, 19.00 /Sala Mare/
“STĂPÂNII UMBRELOR”
Teatrul Umbrelor TEULIS
6 noiembrie ora, 18.00 /Sala Mare /
Concert – Ambasada SUA prezintă
THE EXCHANGE-5 vocals 0 instruments
9 noiembrie 2016, ora 18:00 /Sala Mare/
Concert jubiliar
Maestrul Simion Duja la 70 ani
Invitați speciali:
Mihai Ciobanu - Artist al Poporului, Simion Vrânceanu - Artist Emerit, Lilia Roșca , Nina Sunțova
Orchestra "Tinerii Rapsozi" a Centrului de Excelență în Educație Artistică "Ștefan Neaga"
Director artistic si dirijor: Vasile Panainte, Maestru în Artă
La pian:
Elena Rogozenco, Angela Macari, Elena Turea, Luminița Ionică
Elevi și studenți - discipolii maestrului Simion Duja
Prezentator: Rusalina Rusu, Artistă Emerită
10 noiembrie 2016, ora 19.00 /Sala Mare /
Anatol Dumitrașcu – în memoriam
11 noiembrie 2016, ora 18.00 /Sala Mică/
Capela Corală Academică Doina, director artistic și prim dirijor -Ilona Stepan
Dirijor – Mihai Mihalas
12 octombrie 2016, ora 19:00 /Sala Mare/
Duelul Orchestrelor
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naționale, dirijor – Igor Znatokov
VS Orchestra Națională de Instrumente Populare din Ucraina, dirijor – Oleg Kuntâi
16 noiembrie 2016, ora 10:00 și 17 noiembrie 17:00 /Sala Mică/
Concursul pianiștilor dedicat zilelor culturii polone în Republica Moldova
„Ignacy Paderewski”, ediția a IV-a, Chișinău 2016
17-27 noiembrie 2016
Expoziție-Concurs de Arte Plastice
Dedicată zilolor culturii polone în Republica Moldova
„Jan Alojzy Matejko”, ediția a IV-a, Chișinău 2016
Vernisaj: Joi, 17 noiembrie, ora 16:30
18 noiembrie 2016, ora 18:00 /Sala Mare/
Concert simfonic
Juan Crisóstomo Arriaga – Uvertura "Los esclavos felices"
Alejandro Drago – Concertul pentru vioară și orchestră "Misteries of Buenos Aires" César Franck – Simfonia în re minor
Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale
Dirijor – Iulian Rusu /România/
Solist: Alejandro Drago, vioară /Argentina-SUA/
19 noiembrie 2016, ora 12:00 /Sala Mare/
ACȚIUNE DISTRACTIV-EDUCATIVĂ
Scoala Dog hagwarts în parteneriat cu AO ALGA
Program artistic de cantece,dansuri,victorine
Prezentarea câinilor – Svetlana Buinovsci
Moderator – Irina Martîniuc
20 noiembrie 2016, ora 16:00 /Sala Mare/
Un Show amuzant pentru copii cu „Școala minunilor științifice”
21 noiembrie 2016, ora 18:00 /Sala Mare/
Gala Concursului Național „Tamara Ciobanu”
Acompaniază - Orchestra de Muzică Populară Folclor, dirijor - Petre Neamțu
22 noiembrie 2016, 19.00 /Sala Mare/
Concert-show omagiu
Adriano Celentano
În program:
Confessa, Soli, Amore no, Pay, pay, pay, Azzurro, Manifesto, Cosi come sei, Il tempo se ne va, Non e, Se non e amore
25 noiembrie 2016, ora 18:00
Concert de Ziua Națională României
În program:
G. Enescu – Suita nr. 1, op. 9
P. Ceaikovski – Variațiuni pe o temă rococo Solist – Răzvan Suma, Violoncel, România
V. Munteanu – Suita a 2-a „De Craciun” Solistă – Tatiana Costiuc
Prezintă – Dumitrița Nicu
26 noiembrie 2016, 16.00 /Sala Mare/
Robert TUDOR - un show incredibil de magie pentru cei mici
Focus-Pocus
27 noiembrie 2016, ora 18.00, Sala Mare
TVR Iași – La 25 de ani – Orchestra de Muzică Populară Folclor, dirijor - Petre Neamțu
29 noiembrie 2016, ora, 18.00 /Sala Mică/
Recital de pian - Nicolas Bourdoncle, Franța
Informaţii: (022) 224 - 016 sau http://filarmonica.md/
Casa de bilete: (022) 222 - 734 /Zilnic, 11:00 - 18:00/
Bilete on-line pe: https://iticket.md/partner/15
Detalii pe: https://www.facebook.com/FilarmonicaMoldova/