Primul portal de promovare a artei si culturii în Moldova

Uniunea Teatrală


ArtInfinit.md vă prezintă programul Festivalului “ClassFest”

În perioada 11 - 16 aprilie 2014, la Chişinău se desfăşoară cea de-a IV-a ediţie a Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru şi Film “ClassFest”. Evenimentul este organiyat de Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, în colaborare cu Ministerul Culturii al Republicii Moldova,Institutul Cultural Român “M.Eminescu”,Institutul Cultural  German “Goethe”, Centrul Cultural German  “Akzente” , Institutul Polonez-România şi Centrul Rus de Știință și Cultură.

Festivalul “ClassFest” este un proiect cultural care întruneşte studenți și profesori din școlile de profil din 12 țări: Armenia,Cehia, Georgia, Germania, Italia, Polonia, Portugalia, România, Rusia,  Slovacia,Ucraina, Moldova. Este  un festival pentru tineri, realizat de tineri.

Spectacolele vor avea loc pe scenele teatrelor din Chișinău, iar filmele vor fi proiectate la Muzeul Zemstvei, str. Sciusev, 103.

Sunt aşteptaţi toţi doritorii de a viziona spectacolele din cadrul Festivalului!

 

Anna Casian - Musteaţă

 

Vineri, 11 aprilie, 2014

18.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Recital muzical susţinut de studenţii Facultăţii  Artă Instrumentală, Compoziţie şi Muzicologie, Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova

18.30 – Teatrul Eugène Ionesco

Deschiderea Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru şi Film ClassFest

19.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Janosik? Janosik! Janosik... de Jozef Mokos, Academia de Arte Dramatice din Bratislava, Slovacia (1h 30)

 

Sâmbătă, 12 aprilie, 2014

9.30 - Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Repetiţie deschisă  Cea mai puternică după August Strindberg realizată de David Esrig, Academia de Teatru, Film şi TV Athanor, Burghausen, Germania (1h30`)

11.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Magicianul invizibil, după Miguel de Cervantes, Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, România (1h)

12.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Vernisaj, expoziţie de scenografie realizată de studenţii Catedrei Teatrologie Dramaturgie şi Scenografie, Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice , Chişinău, Republica Moldova

13.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Ultimul Don Quijote, după Miguel de Cervantes, Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, România (50’)

17.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

315 Dream Hause , spectacol de expresie corporală, Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice , Chişinău, Republica Moldova  (1h)

19.00 – Teatrul Republican Luceafărul

Steaua fără nume, de Mihail Sebastian,  Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova ( 2h)

 

 

Duminică, 13 aprilie, 2014

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

11.30 – Teatrul Republican de Păpuşi Licurici:

Steaua lui Guguţă, după creaţia lui Spiridon Vangheli,  Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova ( 45’)

15.00 – Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P. Cehov

Urâtul de Marius von Mayenburg, Universitatea de Stat de Teatru, Film şi TV Karpenko-Karii, Kiev, Ucraina ( 1h 05’)

 

18.00 – Teatrul Ginta Latină

Polska de Agata Maszkiewicz. Invitat special (30`)

Moartea 24 de cadre pe secundă sau fă-mi aşa ca într-un film adevarat - coregrafia derulată, pe  capitole de Agata Siniarska, Art Stations Foundation Poznań, Polonia. Invitat special (35`)

 

21.00 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu, sala V.Cupcea

Lecţia de iluzionism, de Matei Vişniec, Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, România. Invitat special ( 1h 10’)

 

 

Luni, 14 aprilie, 2014

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

12.00 – Teatrul Republican Luceafărul

Dacă te naşti luni, probabil, vei muri într-o vineri, de George Ştefan, Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureş, România ( 1h 30’)

 

15.00 – Teatrul Ginta Latină

E frumos ce-mi place mie, de  George Călinescu, Universitatea Dunărea de Jos, Galați, România (1h 05’)

 

17.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Cea mai puternică de August Strindberg, Academia de Teatru, Film, TV Athanor , Burghausen, Germania,  ( 1h 10’)

 

19.00 – Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice

Little Friday după  Katalin Thuroczy, Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, Chişinău, Republica Moldova, (2h)

 

 

 

Marţi, 15 aprilie, 2014

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

12.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Şedinţa solemnă a Senatului Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice , conferirea titlului  Doctor Honoris Causa domnului Mihai Malaimare.

 

14.30 –Teatrul Republican Luceafărul

The Non-Performance de Ariel Elizabeth,  Fluturaşii liberi de Leonard Gersh, Universitatea de Teatru şi Cinematografie Şota Rustaveli, Tbilisi, Georgia ( 2h)

 

18.00 –Teatrul Republican de Păpuşi Licurici

Actorul, de Mihai Malaimare, Teatrul Masca, Bucureşti, România, invitat special (1h)

20.00 – Teatrul Eugène Ionesco

Copilul îngropat, de Sam Shepard, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografie I. L. Caragiale, Bucureşti, România ( 1h 15’)

 

 

Miercuri, 16 aprilie, 2014

10.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Conferinţa ştiinţifică  Actorul şi masca în teatrul contemporan

10.00 – Restaurantul MamiCo

Întâlniri, dezbateri, discuţii pe marginea spectacolelor

11.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Atelierul De la masca neutră la masca  larvară:  primii paşi în constituirea unui personaj, susţinut de Mihai Malaimare, Teatrul Masca, Bucureşti, România.

 

15.00 – Teatrul Dramatic Rus de Stat A.P. Cehov

Discuţii radiofonice de Eric Bogosian, Şcoala Naţională Poloneză de Film,Televisiune şi Teatru, Lodz, Polonia (55’)

 

18.00 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu

Recital muzical susţinut de studenţii Facultăţii Artă Instrumentală, Compoziţie şi Muzicologie, Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice , Chişinău, Republica Moldova

 

18.30 – Teatrul Naţional Mihai Eminescu

Cehov, după Anton Pavlovici Cehov, Institutul de Artă Teatrală  B. Şciukin, Moscova, Rusia ( 2h)

 

Închiderea Festivalului Internaţional al Şcolilor de Teatru şi Film ClassFest.

 

 

Joi, 17 aprilie, 2014

11.00 – Academia de Muzică,Teatru şi Arte Plastice

Atelierul Elemente de studiu pentru statuia vivantă, susţinut de Mihai Malaimare, Teatrul Masca, Bucureşti, România.

 

Partenerii nostri: